وبسایت رسمی مهندس موسوی

وب اپلیکیشن

وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن (Web Application) که با نام وب اپ (Web App)، برنامه وب اپلیکیشن و نرم افزار وب اپلیکیشن نیز شناخته می شود در واقع برنامه یا نرم افزاری است که از طریق مرورگر ها و اینترنت در اختیار شما قرار می گیرد.

این نرم افزارها روی یک سرور قرار می گیرند و شما کاربران از طریق آدرس IP یا URL به قسمت های مختلف آن دسترسی خواهد داشت.

ساخت وب اپلیکیشن چقدر روی کسب و کارها تاثیر دارد؟ 

میلیون ها کسب و کار از اینترنت به عنوان یک کانال ارتباطی مقرون به صرفه برای افزایش درآمدزایی خود استفاده می کنند و می توانند از این طریق به بازار هدف خود نزدیکتر شوند و تبادل اطلاعات سریع و مطئنی را در این بستر انجام دهند. ولی در چه صورت این تعاملات می تواند موثرتر باشد؟

در صورتیکه ابزارهایی وجود داشته باشند که بتوانند داده هایی را از کاربر دریافت کنند و اطلاعات و نتایج مناسب را به آنها نمایش دهند که این خود باعث افزایش تعامل با مشتری می شود که وب اپلیکیشن نوعی از این ابزارهاست.

نمونه هایی از چند نرم افزار وب اپلیکیشن : 

این نرم افزارها به کاربران اجازه می دهند داده ها را بدون در نظر گرفتن و محدود بودن به زمان و مکان مشخصی با اتصال به اینترنت ایجاد و اشتراک گذاری کنند و نتیجه ای که می خواهند را دریافت کنند. برنامه های وب اپلیکشن شامل موارد زیر می شود :

 • برخی از اپلیکیشن های موجود در گوگل پلی مانند واتساپ، تلگرام، اسنپ، تپسی، دیوار و…

 • برنامه های ایمیل مانند Gmail ، Yahoo و AOL

 • برنامه های آنلاین سرویس جی میل مانند : Google Docs ، Google Sheets ، Google Slides

 • و…

تفاوت وب اپلیکیشن و اپلیکیشن در چیست ؟ 

 اپلیکیشن معمولی مثل اپلیکیشنی برای ادیت عکس می شود آفلاین هم با آنها کار کرد حتما نیاز نیست آنلاین باشید و به اینترنت وصل باشید ولی وب اپلیکیشن یا برنامه تحت وب، نرم افزاری است که با استفاده از مرورگر وب و از طریق شبکه های محلی یا اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

در اصل، وب اپلیکیشن ها مثل جی میل برنامه هایی هستند که تنها از طریق وب قابل استفاده هستند و اگر به اینترنت متصل نباشند رد و بدل اطلاعات انجام نمی شود.

تفاوت وب اپلیکیشن و وب سایت در چیست؟ 

 • تمرکز وب سایت روی محتوا است ولی وب اپلیکیشن ها روی عملکرد و کارکرد تمرکز دارند.

 • وب سایت اطلاعات را برای همه یکسان نمایش می دهد ولی وب اپلیکیشن با توجه به داده ها و تعاملاتی که از کاربر می گیرد، اطلاعات و نتیجه مناسب با آن را برای هر کاربر اختصاصی نمایش می دهد مثلا ممکن است بر اساس سن، علاقه، جنسیت، و… باشد؛ پس نتیجه نمایش اطلاعات به کاربران مختلف با هم فرق دارند.

 • برای اینکه یک کاربر از وب سایتی استفاده کند باید حتما به اینترنت وصل باشد ولی برای استفاده از وب اپلیکینش ها حتما نباید به اینترنت وصل باشد مگر برای دانلود موقع نصب آن؛ در غیر اینصورت بعدا می تواند آفلاین هم به آن دسترسی داشته باشد.

 • بعد از ساخت وب اپلیکیشن، در یک پلتفرم خاص مانند iOS در آیفون یا اندروید اجرا می شوند ولی وب سایت ها فقط برای یک پلتفرم خاص ساخته نشده اند و با هر مرورگری قابل دسترس هستند.

 • وب اپلیکیشن ها از یک فروشگاه اپلیکیشن مثلا گوگل پلی دانلود و نصب می شوند و به منابع سیستم، مانند جی پی اس و عملکرد دوربین دسترسی دارند ولی وب سایت ها نیازی به دانلود یا نصب ندارند.

مزایای یک وب اپلیکیشن

 • دسترسی بدون محدودبت زمانی و مکانی و دسترسی کاربران به اطلاعات در کمترین زمان ممکن وب اپلیکیشن ها می توانند در پلتفرم های مختلف ( اعم از موبایل، تبلت و …) کار کنند.

 • اغلب نرم افزار های وب اپلیکیشن روی مرورگرهای مختلف مانند Internet Explorer ، Mozilla Firefox ، Opera Browser ، Google Chrome و یا Apple Safari قابل استفاده هستند.

 • همه کاربران به یک نسخه دسترسی پیدا می کنند و مشکلات سازگاری را برطرف می کنند.

 • آنها بر روی هارد دیسک نصب نمی شوند، بنابراین مشکل محدودیت فضا ندارند.

 • وب اپلیکیشن ها هزینه ها را هم برای مشاغل و هم برای کاربران نهایی را کاهش می دهند زیرا نیاز به پشتیبانی و نگهداری کمتری از سمت کسب و کارها و نیازهای کاربران را برطرف می کنند.

یک وب اپلیکیشن چطوری کار می کند؟

 1. کاربر از طریق اینترنت یا از طریق مرورگر یا رابط کاربری اپلیکیشن درخواستی را به وب سرور ارسال می کند.

 2. وب سرور این درخواست را به سرور وب اپلیکیشن مناسبی هدایت می کند.

 3. سرور وب اپلیکیشن وظیفه ای که به او محول شده را از طریق عملیات پرس و جو در پایگاه داده یا پردازش داده ها انجام می دهد و سپس نتایج داده های درخواستی را ایجاد می کند.

 4. سرور وب اپلیکیشن نتایج را همراه با اطلاعات درخواستی یا داده های پردازش شده به وب سرور تحویل می دهد.

 5. وب سرور این اطلاعات را از طریق رابط کاربری اپلیکیشن یا مرورگر به کاربر نشان می دهد.

برنامه های تحت وب معمولا با یکی از زبان های ASP.Net ،PHP ،JAVA، پایتون و … نوشته شده و روی سرور قابل نصب هستند.

شروع چت واتساپ
1
جهت ارتباط با من در واتساپ کلیک کنید
سلام وقت بخیر
میتونم کمکتون کنم؟